Centrem Prahy projel tramvajový průvod

Píše se 23. září 1875. V Praze je právě do provozu uvedena první linka koňské tramvaje. Počala se tak odvíjet historie městské hromadné dopravy v naší metropoli. Tři dny před tím, než si Praha připomene 140. výročí této události, přichystal Dopravní podnik pro Pražany kulturně-společenské dopoledne, jehož vrcholem byl průvod tramvají od prvopočátků MHD až po nejnovější modely vozů elektrické dráhy.

Stovky, možná tisíce, obyvatel hlavního města se tak setkali na Smetanově nábřeží, kde na ně vedle „expozice“ všech modelů tramvají čekaly atrakce v podobě kostýmovaných Pražanů oděných podle módy z doby druhé poloviny 19. století. V dobových kostýmech se návštěvníkům předvedli také šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš nebo primátorka Prahy Adriana Krnáčová spolu se svým náměstkem pro dopravu Petrem Dolínkem.

Slavnostní den u příležitosti narozenin MHD se povedl, možná by stálo za to, kdyby DPP věnoval více péče informacím o tom, za jakých podmínek se dají koupit vstupenky do tramvají na závěrečnou okružní jízdu. Na druhou stranu rozradostněné tváře dětí, stejně jako jejich rodičů a prarodičů dávají na tento „drobný“ nedostatek zapomenout. Dopoledne na nábřeží mezi Rudolfinem a Národním divadlem si prostě nešlo neužít.