Miroslav Berka

ExOlympic Mirek Berka zemřel před 30 lety. Zavzpomínají na něj v Malostranské besedě

Miroslav Berka – rock´n´rollový klávesista a pianista, jenž před 54 lety stál u zrodu kapely Olympic zemřel před třiceti lety. V pátek 12. května se v pražské Malostranské besedě koná vzpomínkový koncert Olympicu připomínající si 30. výročí Berkova úmrtí. Koncert startuje od 20,30 hodin a přivítá i několik vzácných hostů.

Miroslav Berka byl český rock’n’rollový hráč na klávesové nástroje. Narodil se v říjnu roku 1944. První hudební zkušenosti sbíral v rodinném swingovém souboru. Dráhu profesionálního muzikanta Berka nastoupil na počátku 60. let, kdy si zahrál po boku Pavla Sedláčka, v Crazy Boys s Ladislavem Štaidlem a Miky Volkem či v Golden Star. Fanoušci si ho ale asi nejvíce spojují s kapelou Olympic, kterého se v roce 1963 se stal zakládajícím členem. V Olympicu si vedle hry na klávesové nástroje a klavír vyzkoušel též foukací harmoniku, varhany nebo cemballo.  Nedílnou součástí Olympicu zůstal bezmála čtvrtstoletí až do své smrti v květnu 1987.

Pozvání na vzpomínkový komorní koncert přijali zpěvák a skladatel Ondřej Gregor Brzobohatý, klavírista a zpěvák Petr Vondráček a klavírista a skladatel Zdeněk Merta, kteří společně s Olympicem a všemi příchozími fanoušky zavzpomínají na dlouholetého parťáka a kolegu Mirka Berku – alias Béďu – a zahrají na jeho počest.

foto: ceskatelevize.cz