Art Safari

ART SAFARI 31 představí umění „vyrobené doma“

ART SAFARI vstupuje do svého 31. ročníku s několika novinkami. Umělecká přehlídka se zaměří na umění „vyrobené doma“ Jak se liší kutilská a umělecká tvorba? Co mají společného? Je mezi nimi ostrý předěl či pozvolný přechod? Můžeme je od sebe rozeznat?  Na tyto i další otázky bude festival ART SAFARI, který pořádá umělecké Studio Bubec v pražských Řeporyjích, hledat odpověď od 17. do 19. června.

Letošní výstava se podle organizátorů bude zabývat vztahem dvou blízkých a zároveň odlišných okruhů umělecké tvorby – umění tzv. vysokého, tvořeného většinou školenými profesionály, a umění domácího – kutilství či moderněji řečeno DIY – vytvářeného většinou amatéry.

Kutilství bylo v posledních letech samostatně představeno na několika výstavách, stejně jako umělecká tvorba, která se oblastí inspiruje. Na ART SAFARI se oba okruhy unikátně propojí. Uvidíme vedle sebe autentické domácí umění i díla umělců, kteří ve své tvorbě používají podobné postupy či materiály. Někteří si kutilství zvolili přímo za téma své tvorby, pracují s neuměleckými – neušlechtilými – materiály a přibližují jej amatérské produkci, čímž narušují tradiční představy o umělecké výlučnosti.

Festival má připravený také bohatý doprovodný program. Pro návštěvníky výstavy nabídne dílny pro děti i dospělé, koncerty či módní přehlídky. V sobotu se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení Recyklos, uskuteční se workshop se známou šperkařkou Nicole Taubinger a performance Petra Nikla. V neděli nabídne ART SAFARI procházku s geologem Jiřím Sádlem, divadelní představení Jana Lepšíka Zahrada od Jiřího Trnky, vystoupení Martina Janíčka a Michaela Delii a mnoho dalších akcí.