Antonín Kratochvíl nastavuje zrcadlo našim dogmatům tentokrát v Jindřichově Hradci

V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci byla v sobotu 23. Května slavnostně zahájena výstava DOGMA, která navazuje na její loňské úspěšné uvedení v Praze. Světoznámý fotograf Antonín Kratochvíl se na výstavě kriticky zamýšlí nad nezpochybnitelnými tezemi, dogmaty ovládající českou společnost.

Výstavu je možné navštívit denně kromě pondělí od 10 do 12,30 a od 13 do 17 hodin až do 28. září.

„Mezi hlavní symboly výstavy patří malost, zbabělost a uzavřenost. Vlastnosti, které zapříčinilo období komunistické totality, a s nimiž je třeba bojovat. Symbolicky se ve vystavených fotografiích odráží svázanost dnešní společnosti, která postrádá rozlet v myšlení, odvahu a chuť jít alespoň kus cesty proti proudu. Byl bych proto rád, kdyby výstava lidi přiměla k alespoň nějaké sebereflexi,“ vyznává se Antonín Kratochvíl.

Autor na 11 fotografiích předkládá svůj kritický pohled na současnou českou společnost. Před objektivem jeho fotoaparátu stanulo několik lidí, kteří na popud všem dogmatům dobrovolně svázali své tváře a v některých případech i polonahá těla. Mezi objekty figuruje mimo jiné herec Bolek Polívka, který je vedle Antonína Kratochvíla jednou z hlavních tváří výstavy.

„Naším cílem je, aby se společnost trochu posunula a rozpadla se určitá dogmata. Myslím, že nastal čas, abychom se vymanili z období, kdy se lidé báli říct, co si myslí. Je důležité, aby člověk měl prostor k vyjádření svého názoru, aniž by měl strach, co mu na to okolní svět řekne,“ dodává Antonín Kratochvíl.

Antonín Kratochvíl je světově uznávaný český fotograf. Ve své tvorbě se věnuje zejména dokumentární fotografii, za kterou byl několikrát mezinárodně oceněn. Jeho fotografie se objevují v nejprestižnějších novinách a časopisech po celém světě. V roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

Více na www.mfmom.cz

 

Více informací o výstavě na speciálních webových stránkách https://www.dogmaphoto.com