Hudební festival Antonína Dvořáka zahájí světoznámý hornista Radek Baborák a jeho Orquestrina

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se chystá na svůj v pořadí 48. ročník. Konat se bude ve dnech od 28. dubna do 26. května. Program festivalu opět přináší příslib krásných uměleckých zážitků. Pozvání na festival opět přijali umělci světového renomé, v čele s operním pěvcem Štefanem Margitou či hornistou Radkem Baborákem, jehož koncert celý festival otevře.

Diváky letos čeká osm klasických koncertů, koncert spojený s přehlídkou vítězných skladeb prvního ročníku soutěže ve skladbě, premiéra hudebně-dramatického programu, operní a taneční představení určené dětskému publiku a open air projekt se zhruba 20 koncertními vystoupeními, výchovnými programy a besedami na nejrůznějších místech Příbrami. V rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka bude rovněž uspořádán benefiční koncert pro vilu Rusalka.

„Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Jsme rádi, že přijal pozvání a zahájí letošní ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Doprovodí ho pro něj speciálně vzniklé hudební těleso, Orquestrina, složené ze špičkových umělců působících v prestižních ansámblech u nás i v zahraničí. Na programu koncertu budou vedle skladeb Antonína Dvořáka také díla např. Ravela, Piazzolli či Faurého,“ přibližuje ředitelka festivalu Albína Houšková.

Hudební festival Antonína Dvořáka je tradiční přehlídkou klasické hudby, která se již od roku 1969 koná v Příbrami a díky svému postupnému rozšíření na řadu mimopříbramských historických objektů v současné době zasahuje většinu příbramského regionu. Vedle Dvořákových děl se v programu pravidelně objevují skladby mistrů 18. a 19. století i tvorba současných skladatelů. Během téměř 50 leté historie festivalu se představila celá řada vynikajících těles a osobností vážné hudby z tuzemska i zahraničí. Cílem festivalu samozřejmě i nadále zůstává připomínání cenného díla Mistra Antonína Dvořáka a snaha přiblížit příbramskému publiku v reprezentativní nabídce i další tituly české a světové klasické hudební tvorby minulých staletí i současnosti.  Zároveň si klade za cíl inspirovat vznik nových děl či projektů a rovněž v rámci doprovodných akcí prezentovat krásu klasické hudby i nejmladším generacím.