Čtyřiadvacet herců, tanečníků a operních pěvců z patnácti divadel může letos získat prestižní cenu Thálie. Nominace za výkony v roce 2015 dnes oznámila Herecká asociace.
Nejvíce nominací sesbírali umělci Národního divadla v Praze (5), Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (4) a Národního divadla Brno (3).
Laureáti 23. ročníku Cen Thálie budou vyhlášeni 26. března z jeviště Národního divadla v přímém přenosu České televize. Moderátorem večera bude opět Antonín Procházka.
Nominace:
Činohra:
Ženský výkon:
Jindra Janoušková (role Marthy ve hře Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Východočeské divadlo, Pardubice)
Veronika Korytářová (role Komika a Mefistofela ve hře Johanna Wolfganga Goetha Faust, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)
Zora Valchařová Poulová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Klicperovo divadlo, Hradec Králové)
Mužský výkon:
Radim Madeja (role Tima Tooneyho ve hře Alessandra Baricca Novecento (1900), Městské divadlo, Mladá Boleslav)
Jan Meduna (role Viktora ve hře Rogera Vitrace Viktor aneb Dítka u moci, Divadlo v Dlouhé, Praha)
Tomáš Šulaj (role Jury Barana ve hře Jiřího Křižana Je třeba zabít Sekala, Národní divadlo Brno)
Opera:
Ženský výkon:
Jordanka Derilovová (role Renaty v opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Marie Fajtová (titulní role v opeře Vincenza Belliniho Norma, Národní divadlo, Praha)
Olga Jelínková (titulní role v opeře Igora Stravinského Slavík, Národní divadlo, Praha)
Mužský výkon:
Gustáv Beláček (role barona Scarpii v opeře Giacoma Pucciniho Tosca, Slezské divadlo, Opava)
Jaroslav Březina (role Laci Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Národní divadlo Brno)
Ondřej Koplík (role hraběte Almavivy v opeře Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský, Moravské divadlo, Olomouc)
Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:
Ženský výkon:
Karolina Gudasová (role Wendly Bergmanové v muzikálu Probuzení jara (Spring Awakening), Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Hana Holišová (role Sophie v muzikálu Mamma Mia!, Kongresové centrum, Praha)
Martina Šnytová (role Fanny Briceové v muzikálu Funny Girl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon:
Tomáš David (role Jánošík v muzikálu Malované na skle, Městské divadlo, Zlín)
Jan Kříž (role Michala v muzikálu Děti ráje, Bobycentrum, Brno)
Igor Orozovič (role Jiřího Traxlera v muzikálu V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo, Praha)
Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
Ženský výkon:
Kristýna Němečková (sólový výkon v inscenaci Reflections on the Fate of Human Forms v rámci programu Ballettissimo, Národní divadlo, Praha)
Andrea Opavská (sólový výkon v inscenaci Gossip, Lenka Vagnerová and Company, Praha)
Amelia Wallerová (role Tuláka v inscenaci Chaplin, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon:
Viktor Konvalinka (sólový výkon v inscenaci Decadance, Národní divadlo, Praha)
Koki Nišioka (titulní role v inscenaci Chaplin, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Martin Svobodník (role Rotbarta v inscenaci Black and White, Národní divadlo Brno)