Zlá krev aneb Jak majitelka startupu ze Silicon Valley oklamala svět

Zlá krev je „byznysovým thrillerem“, kde autor John Carreyrou líčí příběh společnosti Theranos, který je oknem do paradoxního světa Sillicon Valley i temnou sondou do psychologie těch, kteří jsou ochotni obětovat podnikatelskému úspěchu naprosto vše.

Zlá krev je reálným příběhem podnikatelského podvodu, který uhranul svými rozměry celý svět: Elizabeth Holmsová se po roce studia rozhodla opustit Stanfordovu univerzitu, aby uskutečnila svůj sen – sestrojit malý stolní přístroj, který z jediné kapky krve odebrané z prstu provede dvě stovky různých laboratorních testů, jejichž výsledky vás varují například před počínající rakovinou. Přístroj nazvaný Edison měl způsobit revoluci v medicíně a výrobci přinést miliardové zisky.

Podobné projekty nadšených amatérů obvykle narazí na první velké překážce: nepřesvědčí ostražité investory. Charismatické Elizabeth se to však povedlo a do Theranosu investovala taková esa jako Rupert Murdoch; přístroj plánovaly nabízet lékárny i supermarkety, na bojišti měl zachraňovat americké vojáky. Věc měla jediný háček: onen zázračný přístroj nikdy nefungoval.

Příběh Theranosu však není černobílý. John Carreyrou, dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny, v knize strhujícím způsobem líčí nejen toxické zázemí celého projektu, ale ukazuje i to, že firma měla zpočátku upřímnou snahu Edison sestrojit. Neblahý koktejl konstrukční složitosti, Elizabethiných nereálných požadavků a netrpělivosti ale Theranos svedly na cestu největšího podvodu, jaký kdy Sillicon Valley zažilo. Neúspěšná podnikatelka nyní čeká na soudní proces, v němž jí hrozí 20 let vězení.

JOHN CARREYROU Investigativní reportér deníku Wall Street Journal je dvojnásobným držitelem Pulitzerovy ceny. Tato prestižní získal v roce 2003 za sérii článků o korporátních skandálech a v roce 2015 za podíl na odkrytí rozsáhlého podvodu v oblasti státního zdravotního pojištění, který stál daňové poplatníky miliardy dolarů. Důkladné zpracování kauzy Theranos mu přineslo Cenu George Polka v kategorii ekonomické žurnalistiky, Cenu Geralda Loeba za mimořádný přínos v oblasti ekonomické a finanční žurnalistiky a Barlett & Steele stříbrnou cenu za investigativní reportáže v oblasti byznysu. Se svou ženou a třemi dětmi žije v newyorském Broooklynu.

https://www.melvil.cz/kniha-zla-krev/