O Oscara bude usilovat Domácí péče

Česká filmová a televizní akademie poslala do boje o Oscara za cizojazyčný film snímek Domácí péče debutanta Slávka Horáka, který se ujal režie i napsal scénář. Snímek charakterizují silné herecké výkony Bolka Polívky a Aleny Mihulové. Komorní příběh získal již dvě ocenění na karlovarském filmovém festivalu. Podle informací akademie byl největším konkurentem Domácí péče film Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského. V hlasování akademiků skončil na druhém místě.

Domácí péče vypráví příběh zdravotní sestry (Alena Mihulová), která při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její esoterické mentorce (Zuzana Kronerová) začíná objevovat nový svět alternativního léčení. K nekonformnímu přístupu je velmi skeptický její manžel (Bolek Polívka).

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 14. ledna 2016, slavnostní ceremoniál se uskuteční 28. února 2016 v Los Angeles. (dgr)

Foto: wikipedia