Zatím dobrý

Zatím dobrý je komiksovou lahůdkou pro milovníky novodobé historie

Zatím dobrý je western, ve kterém spisovatel Jan Novák vypráví příběh bratří Mašínů a jejich rodiny. Kniha ověnčená cenou Magnesia Litera pro nejlepší knihu roku se nyní dočkala dramatického a vizuálně působivého komiksu z dílny výtvarníka Jaromíra 99. Vznikl tak největší a nejkontroverznější příběh studené války. Pětice mladíků s pistolemi se postavila po zuby ozbrojené dvacetitisícové armádě východoněmecké Volkspolizei a třem z nich se podařilo prostřílet se do svobodného Západního Berlína.

„Nechtěl jsem, aby to byl jen další vojenský komiks o hrdinství v době temna. Ale spíš sexy příběh dvou kluků, kteří se postavili zlu a měli z pekla štěstí,“ říká výtvarník Jaromír 99 alias Jaromír Švejdík. „Tentokrát jsem hledal cestu, jak převést scénář do komiksu, dost dlouho. Vizuálně mě to táhlo ke starým časopisům Vpřed nebo Mladý hlasatel, které jsem jako kluk našel na půdě našeho domu. A také k mým oblíbeným Rychlým šípům,“ dodává autor, který proslul jako kreslíř trilogie Alois Nebel nebo frontman kapel Umakart a Priessnitz.

Podle Nováka čeká v komiksu překvapení i na ty, kdo znají román Zatím dobrý. „Děj komiksu se od děje knihy podstatně liší, je to stejný příběh, ale tentokrát se na něj díváme z hlediště, kdežto v knize ho sleduju přímo na jevišti,“ říká Novák.  „Komiksové libreto má mnohem blíž k filmovému scénáři než k románu, a tak jsem musel skoro všechno změnit. Komiks začíná a končí jinak než román, a děj je pověšený na úplně jiný háček,“ dodává.

Zatím dobrý je už druhá spolupráce spisovatele Jana Nováka a výtvarníka Jaromíra 99. Jejich komiksu Zátopek se prodalo deset tisíc výtisků.