Zajatci stříbrného slunce

Zajatci stříbrného slunce Miloše Kratochvíla získali Zlatou stuhu

Spisovatel Miloš Kratochvíl získal za svůj příběh Zajatci stříbrného slunce Zlatou stuhu, nejprestižnější ocenění knih pro děti a mládež.

Malý Marek dostane od tatínka DVD s počítačovou hrou. Po počáteční radosti nad tím, že se mu podařilo dobýt a zničit nepřátelské město a pobít vojáky se však stane něco neočekávaného. Marek se dostane dovnitř do počítačové hry a na vlastní oči uvidí, co vlastně zničil…

Na otázku, jaké jsou dnešní děti, Miloš Kratochvíl odpověděl: “Myslím, že jsou chytřejší. Nebo – rozhodně mají možnosti vědět víc, než jsme mohli znát my. Bohužel jsou ale brutálnější. Naši hrdinové měli jen jeden život, jejich počítačoví hrdinové mají životů spoustu. To v dětech snižuje úctu k životu, zbavuje to děti ohleduplnosti a citu.”

Zajatci stříbrného slunce je příběh, ze kterého mrazí, a jeho otevřený konec není rozhodně idylický. Nutí však děti přemýšlet o tom, jestli virtuální svět, v němž platí “buď zastřelíš ty je, nebo oni tebe”, je tak nevinný, jak se jim jeví. A rozhodně volá po návratu ohleduplnosti a citu.

 

Miloš Kratochvíl (1948) je scenáristou a spisovatelem z povolání od roku 1980, ale psát začal už jako středoškolák. Je autorem asi šedesáti scénářů k televizním pohádkám a večerníčkovského seriálu Čaroděj z nafukovacího stromu, své texty pro děti i dopělé publikoval v mnoha nakladatelstvích. Za svoji publikační činnost získal snad všechna ocenění, která lze získat za knihy pro děti a mládež. S nakladatelstvím Triton spolupracuje pravidelně.