Vítězný film z Cannes DHEEPAN předzvěstí Festivalu francouzského filmu

Zlatou palmou oceněný snímek DHEEPAN se po premiérovém uvedení ve vybraných kinech v rámci přehlídky Be2Can dostává už tento čtvrtek 22.10. do kin v distribuci Film Europe. DHEEPAN se také představí v rámci Festivalu francouzského filmu v listopadu a Créme de la Créme, květnové přehlídky toho nejlepšího ze současné francouzské kinematografie, pořádané distribuční společností Film Europe.

Dheepan je bojovník za nezávislost, Tamilský tygr. Když se občanská válka na Srí Lance blíží ke konci a porážka se zdá být neodvratná, uprchne do Paříže, kde začíná psát novou kapitolu života jako správce domu na předměstí. Iluzi, že dokáže uniknout konfliktům a vybudovat rodinu, ale záhy rozbije násilí, které je ve velkoměstě na denním pořádku. Tamilský tygr tak znovu musí použít své válečnické instinkty, aby ochránil to, na čem mu záleží.

Režisér snímku Jacques Audiard patří mezi nejvýznamnější a nejoceňovanější současné francouzské filmaře. Ač pochází z vážené filmařské rodiny (otec Michel byl známý scenárista a režisér), původně se natáčení věnovat nechtěl.

Postupně se ale přes psaní scénářů dostal až k režii. Jeho filmy charakterizuje zájem o sociální témata, různé formy zločinu i násilí a neobvyklé vztahy mezi mužem a ženou (Tlukot mého srdce se zastavil, Čti mi ze rtů, Na dřeň). Mezi jeho nejvýraznější úspěchy se dosud řadilo syrové vězeňské drama Prorok (2009), které ovládlo francouzské filmové ceny César, z Cannes si odvezlo Velkou cenu a dostalo se do užší nominace na Oscara.

Nový film Dheepan, který spojuje žánrovou kinematografii a výrazný sociální i geopolitický přesah, ovládl překvapivě v silné konkurenci letošní canneskou hlavní soutěž a odnesl si z ní nejvyšší cenu – Zlatou palmu.