Vězněná: Děsivý šumavský případ z poválečných let ožívá v moderním thrilleru Pavla Renčína

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí, která je zároveň jedním z nejděsivějších případů české kriminalistiky. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…

Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží.

Případ Huberta Pilčíka

Hubert Pilčík byl usvědčen z pěti vražd, které páchal v letech 1048 až 1951, ale obětí bylo pravděpodobně ještě víc. Žil v Senci u Plzně, byl známým bylinkářem a milovníkem přírody. Působil jako převaděč, ale zájemce o přechod za železnou oponu vraždil v odlehlých místech a poté je okrádal. Stejně naložil s Emanuelem Balleym a jeho dcerou Renatou. Renatinu neteř Danielu, které bylo dvanáct let, uvěznil v kozím chlívku, kde ji držel připoutanou k dřevěné desce, pohlavně ji zneužíval a mučil. Aby utlumil její křik, dával jí na hlavu bednu s dvojitými stěnami vyplněnými hadry. Pilčík byl nakonec zatčen a v září 1951 se oběsil v cele. Jeho případ inspiroval epizodu Bestie z Třiceti případů majora Zemana a film Kráska a netvor 1950 z roku 2010.

Pavel Renčín (1977) Od konce devadesátých let, kdy debutoval prvními povídkami, se jméno Pavla Renčína pravidelně objevuje v předních antologiích fantastického žánru. Jeho tvorba zahrnuje především městskou fantasy, stále silněji v ní ale zaznívá hlas realismu a hororu.

První román Nepohádka vyšel v roce 2004, Jméno korábu v roce 2007. V letech 2008-2011 Renčín publikoval fantasy trilogii Městské války, skládající se z románů Zlatý kříž (nominován na cenu Akademie SFFH a v kategorii nejlepší česká kniha oceněn cenou Aeronautilus), Runový meč a Věk nenávisti. V roce 2009 vyšel výběr nejlepších Renčínových povídek ve sborníku Beton, kosti a sny a v roce 2010 vyšel knižně Labyrint, internetový román psaný spolu se čtenáři, který se stal jakousi předehrou k trilogii Městské války. Románem Vězněná autor vykročil k temné realitě naší současnosti.

foto: Pavel Renčín, 2media