Václav Kopta

Václav Kopta letos provede výběhem Českých lvů

Václav Kopta, herec, moderátor a neoceněný tanečník, bude premiérově průvodcem slavnostním ceremoniálem výročních filmových cen České filmové a televizní akademie Český lev. Jejich už 26. ročník proběhne v sobotu 23. března 2019 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na programu ČT1 od 20.00 hodin. Nominace pak budou vyhlášeny 22. ledna 2019 během tiskové konference Českého lva.

„Nabídka zhostit se moderace mě samozřejmě velmi potěšila. Celý život mám rád české filmy a být jejich tvůrcům takto nablízku bude vzrušující. Zároveň to vnímám jako velkou výzvu, kterou je ostatně každý živý přenos, a u Českého lva to platí dvojnásob,“ popisuje Václav Kopta.

Český lev je prestižní česká filmová cena udělovaná od roku 1993. Filmy jsou hodnoceny na základě hlasování členů České filmové a televizní akademie. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu 23. března 2019 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20.00 hod.

Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu – Českého lva  a nominuje české filmy či dokumenty na ceny americké Akademie filmového umění a věd. ČFTA má v současné době 306 členů.