Spící město

Spící město ožije na filmovém plátně

Spící město Martina Vopěnky vychází s ilustracemi NIKKARINA a připravuje se film. V posledních letech vzbudila velkou pozornost dětí i pedagogů originální antiutopie Martina Vopěnky Spící město, na řadě škol zařazené mezi doporučenou četbu. V rámci projektu „Děti čtou nevidomým dětem“ vzniklo také nonprofitní audio. Tematika světa, ve kterém všichni, kdo kdy splodili potomka, usnuli záhadným spánkem a děti se musí spolehnout pouze na sebe, nyní vychází v novém zpracování oceňovaného komiksového kreslíře NIKKARINA.

„Když jsem dostal z jinak skvěle pracujícího nakladatelství Mladá fronta první návrh ilustrací, lekl jsem se. Byly příliš dětské. Spící město je sice určené dětem 10+, a podle zkušenosti z besed je opravdu zajímá, ale je i poměrně drsné a realistické – nejde v něm o nic menšího než o přežití dětí v situaci, kdy civilizace kolabuje, i když z důvodu spánku rodičů. Tehdy mne jako vhodný ilustrátor napadl Nikkarin. A úžasné bylo, že on už Spící město znal a bral je jako výjimečnou knihu. Práci na ilustracích tak přijal jako výzvu. Chvíli jsme ladili, do jaké míry ilustrovat prvoplánově (což byla moje původní představa) a do jaké míry nechat volný přístup ilustrátora. Ovlivnil jsem výběr scén, ale jinak jsem rychle pochopil, že pravdu má Nikarin,“ dodává ke spolupráci Martin Vopěnka.

Podle knihy spisovatele Martina Vopěnky vzniká v režii Dana Svátka film a seriál, jež by se měly začít natáčet v lednu 2020, kdy se uskuteční zimní předtáčka. Hlavní část natáčení proběhne v létě 2020. V současné době probíhají castingy na dětské role a výběr lokací, které jsou ve většině zastoupeny v České Kanadě. Ta je oblíbeným místem nejen pro autora knižní předlohy, který zde umístil děj svého příběhu, ale i pro režiséra. Od chvíle, kdy kniha poprvé vyšla v roce 2011, neustále nabývá na aktuálnosti a oblibě. Mnoho učitelů českého jazyka je zařadilo jako doporučenou četbu. Autor absolvoval více než sto besed s dětmi od čtvrté do osmé třídy. Spící město vyšlo také slovensky, rusky a arabsky, letos vyjde v Bulharsku.

Martin Vopěnka (1963) je čím dál uznávanějším českým spisovatelem, jehož knihy začínají vycházet i v zahraničí. Opírá se o široký rozhled, který získal studiem matematiky a fyziky, filozofickými disputacemi se svým otcem profesorem Petrem Vopěnkou, cestováním a společenskou angažovaností. Píše pro děti, mládež i dospělé. Jeho kniha Biblické příběhy pro nevěřící děti (MF 2018) získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství v anketě o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež SUK – čteme všichni 2018. Za předchozí román Nová planeta získal Zlatou stuhu a román byl také zařazen do prestižního mezinárodního výběru Bílá vrána. Za svůj román Moje cesta do ztracena (MF 2005) získal výroční cenu Mladé fronty za literaturu 2005, kniha vyšla v Rumunsku, v Polsku, v Itálii a v Německu. V posledních letech vzbudila velkou pozornost Vopěnkova trilogie pro mládež Spící město, Spící spravedlnost, Spící tajemství (Fragment 2011, 2012, 2013) nominovaná na Zlatou stuhu, nebo nevelká knížka pro dospělé Nebarevné vzpomínky (Práh 2013), jež je křehkou a pronikavou výpovědí o dětství v šedesátých letech. Román Pátý rozměr (Kniha Zlín, 2009) vyšel v Británii a dostalo se mu tam několika skvělých recenzí. Po roce 2020 se čtenáři mohou těšit na první filmovou adaptaci podle knihy Martina Vopěnky, Spící město, kterou bude točit režisér Dan Svátek. Vopěnka se angažuje také společensky – je členem Asociace spisovatelů, Českého Pen klubu a předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Žije v Praze se ženou Annou a čtyřmi „stárnoucími“ dětmi.

www.martinvopenka.cz

 

NIKKARIN (1987) vlastním jménem Michal Menšík, narozen v Prostějově je kreslíř komiksů a ilustrátor. Poprvé na sebe upozornil komiksovým sborníkem Bunkr, který připravil ve spolupráci s dalšími autory. V roce 2009 poté obdržel cenu Muriel za nejlepší krátký komiks, v dalších ročnících bývá pravidelně nominován v různých kategoriích. Doposud vydal vlastní komiksové knihy 130: Odysea, 130: Hodní, zlí a oškliví, Brutto 6: Spellsword Saga VII, další komiksy publikoval ve sbornících Aargh, Ještě jsme ve válce, Návraty Komety, Čvutix nebo Komiksfest Revue.  Nikkarin se věnuje především ilustraci pro děti a mládež, nevyhýbá se ale ani scifi a fantasy tématice, do dalších žánrů velice rád pronikne.