Petr Zuska se po 15 letech loučí s postem uměleckého šéfa Baletu Národního divadla

Petr Zuska šéfoval Baletu Národního divadla bez přerušení 15 sezon a vyrovnal tak rekord Augustina Bergera z konce 19. století. Za Zuskovy éry soubor uvedl 42 premiér a proměnil se v moderní dynamické těleso světového renomé. Petr Zuska se s první scénou loučí 12. června exkluzivními Hovory s… spojenými s křtem knižního portrétu Trio pro jednoho, premiérou nového baletu Sólo pro nás dva 15. června a rekapitulační výstavou fotografií Signatura P.Z. na náměstí Václava Havla (piazzeta Národního divadla).

Marek Eben bude s Petrem Zuskou 12. června od 15.30 na jevišti Nové scény v rámci pořadu Hovory s… rozprávět o životě, choreografické tvorbě, šéfování a umělecké cestě. Součástí programu je křest nové knihy Trio pro jednoho aneb Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky, kterou vydala Grada ve spolupráci s Národním divadlem.

Poslední, a rovnou světovou, premiérou letošní sezony Baletu ND bude 15. června na jevišti Nové scény Sólo pro nás dva, pod kterým je Petr Zuska podepsán coby autor námětu, choreograf a režisér. Sólo pro nás dva lze mimo jiné chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšínska, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr – Jarka Nohavici a Beaty Bocek. Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky a tancování.

 

O knize Trio pro jednoho aneb Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky

Úspěšnou éru, během níž Balet Národního divadla uvedl 42 premiér a proměnil se v moderní dynamické těleso světového renomé, rekapituluje kniha Trio pro jednoho aneb Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky. Reprezentativní a exkluzivní barevnou publikaci vydává Grada ve spolupráci s Národním divadlem.

Novinka Trio pro jednoho rozhodně není souborem odborných studií na téma „balet“, ale vytváří plastický a zajímavý obraz výjimečné osobnosti choreografa, tanečníka i šéfa souboru Baletu Národního divadla Petra Zusky. Patnáct sezon Národního divadla tvoří páteř „hovorů na dálku“ mezi Petrem Zuskou a 14 osobnostmi, které se výrazně dotkly jeho životní či profesní cesty (Nina Vangeli, Libor Vaculík, Diana Višněva, Daniel Dvořák, Alexandre Katsapov, Jiří Kylián, Jiří Pavlica, Pavla Zusková, Ctibor Turba, Viktor Preiss, Jan Bílý, Jan Dušek, Jiří Lábus a expost Pavel Šmok). Patnáct rozhovorů ukazuje Petra Zusku z nejrůznějších úhlů pohledu a přímo na stránkách knihy tak můžeme zažít něco z tajemného a neuchopitelného kouzla baletu.

Součástí knihy je stručná faktografie jednotlivých sezon a především bohatá obrazová dokumentace – fotografie taneční i osobní.

Foto k článku (c) Jakub Fulín