Mozart

W. A. Mozart v Praze aneb originální bedekr jde po stopách slavného skladatele

W. A. Mozart, jeden z největších hudebních skladatelů všech dob, se narodil právě před 260 lety. V rámci projektu Pragtique při této příležitosti vychází unikátní průvodce, který mapuje Mozartovo působení v metropoli České republiky. Autorkou osobitých ilustrací je Vendula Chalánková, jedna z nejvýraznějších českých výtvarnic současnosti. Texty připravil Ondřej Horák, dlouholetý popularizátor umění, mimo jiné držitel ceny Magnesia Litera 2005.

Pětačtyřicetistránková publikace je rozdělena do dvou částí. První obsahuje obrázky Venduly Chalánkové a Horákův komentář Mozartova pobytu v Praze. Druhá provádí čtenáře konkrétními místy Prahy, jako jsou Stavovské divadlo, kde byla poprvé za účasti samotného autora uvedena opera Don Giovanni, Dům u Zlatého jednorožce, v němž se virtuoz ubytoval při své cestě do Drážďan, Klementinum, které skladatel navštívil se svou manželkou Constanze, a mnoho dalších nenápadných míst, jež by málokdo se slavným géniem spojoval. Vše je psáno poutavě v ich-formě, jako by průvodcem po Praze byl skutečně Mozart sám.

Ilustrace vznikaly formou koláže. Místa, která Mozart v Praze navštívil, zachycovala Chalánková pomocí barevných papírů a tištěním reálných domů. Například jedna z ilustrací zachycuje Mozarta s kufříkem a kartonovou cedulí s nápisem Dresden. Jde o moment, kdy se Mozart nachází před Domem u Zlatého jednorožce, kde se zastavil jen krátce na cestě do Drážďan. Nejzajímavějším kouskem papíru je rukopis partitury opery Don Giovanni, kterou vlastní Knihovna Pražské konzervatoře. První list této partitury se objevuje na obálce knihy, kde je vyobrazen Mozart, jak ji právě píše.