Markéta Lazarová

Markéta Lazarová hudebně zpracovaná Zdeňkem Liškou vyšla na 2CD

Markéta Lazarová v koncertním provedení se premiérově představila v říjnu 2017 v rámci festivalu Struny podzimu v pražském sále Forum Karlín. Liškovu hudbu sestavil do podoby devadesátiminutového oratoria filmový skladatel Petr Ostrouchov, s využitím originální rukopisné partitury a zvukové stopy filmu.

Záznam tohoto dosud jediného koncertního provedení projektu (a vůbec první nahrávka Liškovy hudby od doby původního natáčení pro film) nyní vychází ve formátu 2-CD v koprodukci vydavatelství Animal Music a festivalu Struny podzimu. Nahrávka bude k dispozici výlučně ve formátu 2-CD v distribuci společnosti Supraphon, v digitální podobě bude ke stažení (ve vysokém rozlišení) pouze v e-shopu na stránkách www.animalmusic.cz. Mix koncertní nahrávky provedli Milan Cimfe a Petr Ostrouchov ve studiu Sono, obal je dílem Jakuba Spurného ze Studia Najbrt, s využitím koncertních fotografií Petry Hajské.

Hudba Zdeňka Lišky k filmu „Marketa Lazarová“ je vrcholem tvůrčího odkazu tohoto legendárního filmového skladatele. V roce 2015 se v pražském Fóru Karlín v rámci festivalu Struny podzimu uskutečnilo dosud jediné koncertní provedení devadesátiminutového oratoria, které z autorova rukopisu v přísném chronologickém sledu a při dodržení původní instrumentace sestavil Petr Ostrouchov. Vystoupili sólisté Kateřina Kněžíková a Josef Moravec, herci Josef Somr a Jana Štěpánková, Martinů Voices řídil Lukáš Vasilek a Baborák Ensemble dirigoval Radek Baborák. Koncert se setkal s mimořádným ohlasem a výbornými reakcemi odborné kritiky, a tak nyní – o tři roky později – vychází jeho studiově upravený zvukový záznam, v koprodukci Animal Music a Strun podzimu, jako vůbec první nahrávka této Liškovy skladby od původního nahrávání pro film. Dvoudiskový komplet s bohatě vypraveným bookletem vychází pouze na hmotných nosičích.