Film Malá z rybárny

Malá z rybárny zamířila do Lisabonu

Originální interaktivní výstava k celovečernímu animovanému loutkovému filmu Malá z rybárny, která v loňském roce bavila po pět měsíců návštěvníky v pražské Malostranské besedě, se přestěhovala do Portugalska. Výstava v lisabonském Museu da Marioneta se slavnostně otevře 4. února 2016 a potrvá až do konce dubna.

Stane se tak i hlavní doprovodnou akcí březnového Mezinárodního festivalu animovaného filmu MONSTRA Lisabon, do jehož hlavní soutěže byl přizván i film Malá z rybárny.

Česká animovaná škola bude na festivalu MONSTRA reprezentativně zastoupena. Režisér a výtvarník Malé z rybárny Jan Balej, který již v roce 2007 získal na tomto festivalu Grand Prix za povídkový celovečerní film „Jedné noci v jednom městě“, byl pozván do poroty mezinárodní soutěže Super Shorts. Společně s animátorem Malé z rybárny Michaelem Carringtonem povede workshop o animovaném filmu a festivaloví diváci budou mít rovněž možnost zhlédnout ukázky z Balejovy tvorby.

Cesta Malé z rybárny z Prahy do Lisabonu začala ve Zlíně. Právě na tamní filmový festival se přijeli podívat zástupci festivalu MONSTRA. Shlédli zde slavnostní premiéru Malé z rybárny, která zlínský festival zahajovala. Následně navštívili i výstavu k filmu v Malostranské besedě. Unikátní projekt je nadchl  natolik, že okamžitě započalo jednání o instalaci výstavy a účasti na festivalu.

Lisabonskou expozicí projekt Malá z rybárny rozhodně nekončí. Nejnověji o výstavu projevili zájem Festival H. Ch. Andersena, který se koná v rodišti spisovatele, v dánském Odense a Mezinárodní festival animovaného filmu v Tokiu (TAAF).