LadyPraga vypouští nové „živé“ nahrávky a plánuje podzimní koncertní sezónu

LadyPraga, pražská hudební skupina, vydala v prosinci loňského roku debut, který pojmenovala Sociální experiment. A s experimentováním toto pop-jazzové hudební kvarteto pokračuje nadále. Velmi netradičně totiž pojalo i aktuální přípravu nových nahrávek, kdy v nahrávacím studiu zrealizovalo koncert pro své nejvěrnější fanoušky. Ti ostatní si mohou užít první dvě ochutnávky z nového počinu, které kapela právě vydává.

„Pro posluchače jsme připravili poslechová sluchátka a kvalitu zvuku, kterou má k dispozici v době nahrávání jen zvukový mistr a samotní hudebníci. Přitom však mohli nasávat atmosféru a mít jednotlivé muzikanty doslova na dosah. Zajímavý nápad, který však není jednoduché zrealizovat. Technicky ani organizačně. Vše se naštěstí díky vysoké erudovanosti techniků studia a velmi pečlivé přípravě povedlo,“ popisuje vznik nové nahrávky basista kapely LadyPraga Martin Knesl.

Nahrávání se kromě čtyř členů kapely účastnili další hudební hosté. Kapelu doplnil kytarista Honza Sládek, rytmickou sekci rozšířil perkusista Adam Rek a pěvecký výkon zpestřily vokalistky z pěveckého souboru Bubureza. Celou atmosféru pak dokreslilo devět věrných fanouškovských posluchačů. „Podle bezprostředních ohlasů můžeme říci, že si užili hezké hudební odpoledne, mnozí zavítali do nahrávacího studia poprvé v životě. I z tohoto ohledu se jednalo o zajímavou exkurzi do míst, která jsou běžným lidem zapovězena,“ říká Martin Knesl.

Cílem tohoto způsobu je zachytit atmosféru, která je neopakovatelná a při klasickém nahrávání “nástroj po nástroji” i těžko proveditelná. Na druhou stranu jsou hudebníci omezeni možností jakýchkoliv dodatečných úprav.

„Tento přístup k natáčení hudby má jedno úskalí – nelze nic upravovat nebo opravovat. Aktéři musí být dobře připraveni a celý soubor musí být naladěn na jedné vlně. Věříme však, že jistou syrovost záznamu předčí opravdovost a nasazení, se kterým jsme se do natáčení pustili,“ dodává Martin Knesl.

Repertoár čítající 10 skladeb, z nichž jedna byla písní převzatou, zaznamenali technici zvukově i obrazově. Díky tomu mohou nyní i ostatní fanoušci nahlédnout do studia a užít si prostřednictvím dvou nahrávek atmosféru z celého nahrávání. Jde o autorskou skladbu Došel mi smích a cover verze nesmrtelného hitu Sunny.

Kromě nahrávek je však možné kapelu potkat naživo na klasických koncertech. Po několika letních vystoupeních a festivalech se diváci mohou těšit na podzimní koncertní sezónu. Nejbližší příležitostí budou mít v Brně v Café Práh, kde LadyPraga zahraje společně s kapelou Nevermore & Kosmonaut.