Knižní tipy na léto

Vážení návštěvníci webu Kulturní novinky, přikládáme tipy na nově vyšlé knihy, vhodné pro letní dny.
Charlotte Linková: Podvedená

Scenárista Jonas Crane doufá, že v osamělém domě v yorkshirských slatinách unikne hrozícímu syndromu vyhoření. Doprovází ho manželka a jejich malý syn. Trojice však netuší, že ve stejnou dobu hledá jistý nebezpečný kriminálník na útěku před policií bezpečnou skrýš: Denis Shove je v podezření, že brutálně zavraždil policistu Richarda Linvilla. Kate Linvillová, dcera oběti a vyšetřovatelka ze Scotland Yardu, ztratila v otci jedinou osobu v životě, k níž měla citový vztah. Na vlastní pěst se pokouší zločin objasnit. Přitom zjišťuje, že její milovaný otec nebyl tím mužem, za kterého ho považovala. Přichází dramatické pravdě na stopu – a netuší, že rodině Cranových již začal závod s časem.

Vydává Ikar, 384 stran, cena 379 Kč.

Malin Persson Giolito: Tekutý písek

Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka, se ze dne na den stala nejnenáviděnější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na masakru na střední škole a vraždy svého chlapce a nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel… Po devíti měsících začíná soudní proces. Po devíti měsících absolutní izolace se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ však odkrývá mnohem hlubší příčiny – maska zdánlivě uhlazeného, bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti… Tekutý písek byl vyhlášen nejlepší švédskou krimi roku, vychází ve 23 zemích.

Vydává Knižní klub, 372 stran, cena 359 Kč.

Vilém Hrach: Šumava… hranici přecházejte po půlnoci

Zdálo by se, že o osudech šumavských převaděčů přes hranici bylo již „všechno“ napsáno. Tato knížka vás ale přesvědčí, že tomu tak není.
Literární osou vyprávění 1. části knihy je poslední cesta Kiliana Nowotneho s jeho skupinou, která vedla v květnu 1950 z Bavorska do Vimperku. Příběhy 2. části mají širší rámec a jejich kořeny sahají až do doby okupace, především po roce 1948. Rozvíjejí se zde dramatické osudy lidí, kteří se nenechali zlomit a každý po svém čelili zlu.
Kniha má vysokou faktografickou hodnotu, neboť autorovi se podařilo získat dosud neprobádané archivní materiály, které náhodou unikly skartaci. A díky nim uvádí údaje dosud neznámé a někdy i podstatně koriguje dosud vžité představy, mj. o působení „Krále Šumavy“ Kiliana Nowotneho.
Součástí knihy jsou reprodukce archivních dokumentů, dobové fotografie, plánky, mapy a barevná příloha se současnými fotografiemi „starých míst“.
Kniha Viléma Hracha přináší pravdivé a doložitelné informace, přetavené v nezkreslené a proto mnohdy syrové příběhy, v nichž autorův mimořádný vypravěčský talent garantuje čtenáři až strhující dynamiku děje.

Vydává Cattacan, edice Místa a osudy, 304 stran + 16 stran barevné přílohy, cena 299 Kč.

Angela Marsonová: Případy Kim Stoneové 3: Tichá modlitba

Ztratily se dvě. Vrátí se jen jedna. Ti druzí mají smůlu. Jejich holčička zemře… Zmizení Charlie a Amy, devítiletých nejlepších kamarádek, znamená pro jejich rodiny tragédii. Textová zpráva potvrzuje to, čeho se všichni obávali: obě se staly oběťmi únosu. Další esemeska jim však vyrazí dech – nutí rodiče postavit se proti sobě a bojovat o život svého potomka. V tu chvíli se do případu vkládá Kim Stoneová a její tým. Zdá se, že tentokrát budou mít co do činění s neobyčejně krutými zločinci. Klíč k případu však nejspíš tkví v temné rodinné minulosti. Čas se však krátí a Kim nechce dopustit, aby něčí dítě zaplatilo za chyby dospělých nejvyšší cenu…

Vydává Knižní klub, 424 stran, cena 349 Kč.

Karla Kubíková: Spálená křídla

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik jde o sobectví.

Vydal Knižní klub, 408 stran, doporučená cena 299 Kč.

Martina Málková: Dvojitý gambit

Pětačtyřicetiletá atraktivní Viola má soukromý život v troskách. Je rozvedená, sem tam si užívá sex se svým mladým šéfem, ale jinak si připadá vyhořelá. Náhodné setkání s hercem Petrem Veverkou, do kterého byla jako mladá platonicky zamilovaná, pro ni proto znamená nový impulz. Zvlášť když se ukáže, že Veverka její city opětuje. Radost z nového romantického vztahu však kalí malá lež – Veverka si Violu popletl s dívkou, se kterou kdysi dávno prožil vášnivou noc, a Viola ho z omylu nevyvedla. Zprvu nevinná lež však začíná přerůstat do problému, který by mohl začínající vztah ukončit. Viola však má pocit, že už nemůže couvnout, a tak se do lží zaplétá stále více…

Vydal Knižní klub, 200 stran, doporučená cena 199 Kč.

Kateřina Ash: Černý velbloud

V sedmnácti letech se Sáře změní život, když se dozví, že její otec je významný syrský hodnostář. Od té chvíle už její život není, jaký býval. Když pak v Sýrii o řadu let později vypukne válka a kolem Sáry se začínají točit podezřelí lidé, rozhodne se, že si s otcem vyjasní, aby se jí přestal plést do života. Ovšem cesta válkou zmítanou zemí připraví Sáře nejtěžší zkoušku jejího života a zároveň jí dá lekci o tom, že často dostaneme pouze krátce vyměřený čas, který nesmíme promarnit. I když to znamená udělat krok do neznáma.

Vydal Ikar, 160 stran, doporučená cena 199 Kč.

Alena Damijo: Anglické listí aneb Coolturní šok

Hlavní hrdinka odjíždí pracovat jako au pair do Londýna a už tam zůstane. Ve svých fejetonech popisuje svůj každodenní život v cizím prostředí. Mění rodiny, kde hlídá, najde si přítele, vdá se, přichází děti, stěhování. Nakonec se autorka stává učitelkou na plný úvazek… Vše je prošpikováno nesmírně vtipným komentováním britského způsobu života a zvyků od pití čaje po úctu, které se těší bájný tenisový Wimbledon. S úctou i rebelským stěžováním autorčin styl připomíná Roberta Fulghuma.

Vydal Ikar, 168 stran, doporučená cena 199 Kč.

Ondřej S. Nečas: Čarodějův odkaz

Moderní pohádka, která nápaditě pracuje s tradičními náměty známými z klasických pohádek a přetváří je k obrazu svému. Čarodějův odkaz vypráví o tom, že starý čaroděj promění rybu v krásnou dívku Dinu, a do té se zakouká dědic trůnu Jaromil. Přivede ji k sobě na zámek, ale úklady zlotřilého bratra Blahoslava, toužícího po moci, způsobí, že Dinu unese krutý čaroděj Urggal. Jaromil uspořádá záchrannou výpravu, jejíž součástí jsou i další tvorové čarodějem proměnění v lidi.

Vydal Knižní klub, 224 stran, doporučená cena 229 Kč.

Lucie Hušková: Ike – můj italský corso pes aneb Psí život v Itálii

Lucie Hušková, původem česká spisovatelka žijící už téměř 25 let v Itálii, čtenářům předkládá pravdivou pohádku o psím životě a o psancích v Itálii. A také o tom, jak vás italský corso pes může zruinovat, připravit o přítele a úplně změnit váš život… Jak jinak než k lepšímu! Kniha Ike – můj italský corso pes aneb Psí život v Itálii je půvabné a velmi vtipné vyprávění o Itálii a jejích místy rozporuplných obyvatelích.

Vydalo nakladatelství Práh, doporučená cena 279 Kč

Charlie Engle: Ultramaratonec

Příběh muže, který neuvěřitelnou vůlí a díky pomoci dobrých přátel a rodiny dokázal to, co se na počátku zdálo nemožné… Charlie Engle se kvůli drogám postupně propadl až na dno společnosti a zdálo se, že tragický konec je neodvratný. Pak mu do života náhle vstoupila jiná vášeň. Vášeň, která mu zachránila život – běhání. Dokázal mnohé a dostal se mezi světovou špičku extrémních běžců, běhal nejtěžší světové závody a jako první přeběhl se dvěma kolegy Saharu. Novinka Ultramaratonec je nejen napínavou četbou, ale také skvělou motivací.

Vydalo nakladatelství Práh, doporučená cena 330 Kč

Amy Newmarková: Slepičí polévka pro duši: O kočkách a lidech

Vyprávění ze života, která od devadesátých let vycházejí v populární a celosvětově známé sérii Slepičích polévek pro duši, byly přeloženy do mnoha světových jazyků a dodnes patří k bestsellerům. Letos v květnu vyšlo v nakladatelství Práh nové volné pokračování, kniha Slepičí Polévka Pro duši: O kočkách a lidech. Jak už název napovídá, tématem publikace s podtitulem 101 hebkých příběhů o malých zázracích, moudrosti… a škodolibosti jsou tentokrát příběhy o čtyřnohých kočičích mazlíčcích.

Vydalo nakladatelství Práh, doporučená cena 299 Kč

Lucie Lomová: Anča a Pepík (díly 1, 2, 3)

Myškám Anče a Pepíkovi bylo loni 30 let a narozeniny oslavily novým, moderním a konečně posloupným vydáním všech svých příběhů. První svazek se otvírá dlouhým příběhem, který se poprvé objevil jako samostatný sešit v roce 1989, a je následován jednotlivými příběhy, které celých deset let vycházely v časopise Čtyřlístek.

Vydalo nakladatelství Práh, doporučená cena – kniha à 299 Kč

Nejkrásnější české knihy Antikódy a Proměna z nakladatelství Teapot

Krásné bibliofilie, originální ruční výroba a spojení významných českých literárních děl s unikátní uměleckou činností. Tím vším jsou díla moderního českého nakladatelství Teapot, jehož kořeny sahají až do roku 1967. Antikódy Václava Havla s litografiemi Štefana Tótha i Proměnou Franze Kafky s litografiemi Petra Nikla obohatíte vaší knihovnu, ale poslouží i jako neotřelý a krásný dárek.

Více informací na www.tpot.cz.

Titáni: Leila Meachamová

Dějištěm strhujícího vyprávění o lásce, bolestných ztrátách i zradách je Texas, který se kolem roku 1900 ocitá na prahu ropné konjunktury, jež odstartuje období prudkého hospodářského růstu. Na pozadí dramatických změn pronikajících na texaský venkov prožívají svůj osudový příběh dvě nezapomenutelné postavy: Samantha, privilegovaná dědička rozlehlého dobytkářského ranče, a Nathan, okouzlující mladík z farmy na severu.

Vydal Knižní klub, 480 stran, doporučená cena 379 Kč.

Slon pro Karla velikého: Dirk Husemann

POSEL MÍRU, NEBO ZPLOZENEC PEKLA? Píše se rok 802 Frankové a Saracéni nelítostně bojují o politickou a náboženskou nadvládu. V této napjaté situaci posílá bagdádský chalífa svému odpůrci Karlu Velikému obrovský dar jako znamení míru: slona. Žid Izák a jeho saský otrok Thankmar mají tlustokožce bez úhony dopravit do Cách. Je to ožehavá mise, protože lidé, které při své dlouhé pouti franckou říší potkávají, považují slona za zplozence pekla. Jeho smrt by však velkoříše Franků a Saracénů uvrhla do strašlivé války. Román vypráví příběh o pravděpodobně největším hrdinovi středověku. Slon Abúl Abbás byl dar chalífy Hárúna ar-Rašída císaři Karlu Velikému. Jeho cesta z Bagdádu do Cách je historicky písemně doložena.

Vydal Knižní klub, 408 stran, doporučená cena 359 Kč.

Malý život: Hanya Yanagihara

Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy otáčejí… Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem.

Vydal Odeon, 640 stran, doporučená cena 449 Kč.

Mramor a plátno: Stephanie Storey

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu, Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.

Vydal Knižní klub, 352 stran, doporučená cena 299 Kč.