Klára Cibulková

Ve Švandově divadle se usídlil Krysař. Hraje ho Klára Cibulková

Klasický titul v nové adaptaci, osobitém režijním zpracování a s překvapivým hereckým obsazením nabídne ve Švandově divadle chystaná inscenace Krysař. Scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala Martina Kinská, v titulní roli Krysaře uvidíme momentálně nejobsazovanější herečku Švandova divadla Kláru Cibulkovou. Premiéra ve Velkém sále proběhla 5. listopadu 2016 v režii Doda Gombára.

Jedno z vrcholných děl české prózy 20. století, Krysař Viktora Dyka, dodnes láká a vybízí umělce k různým pojetím i výkladům. Ve Švandově divadle se chystá jako „hra na motivy příliš živé legendy“: se strhujícím příběhem, magickou atmosférou a překvapivým hereckým obsazením. Krysaře tu totiž ztvární žena, stálice smíchovského divadelního souboru Klára Cibulková.

Režisér Dodo Gombár  by si moc, aby se podařilo tímto představením oprostit od nahlížení na Krysaře jako na muže či ženu. Podle Gombára je to především bytost. Zároveň je to kdosi, kdo nese s sebou tajemství, lidi se ho štítí a straní, tak jako kdysi katů a dnes těch, kteří nastolují nepohodlné myšlenky. Vykonává podivnou, špinavou práci, nemá vlastně ani jméno, snad ani minulost.

Další nápověda k možnému jevištnímu uchopení je podle Gombára zachycena už v Dykově novele, který mluví o Krysaři jako o muži štíhlé postavy s drobnýma, jemnýma rukam. Tím své okolí irituje, nutí k podivné ostražitosti, ale i otevřenosti. Rozhodnutím obsadit do této role Kláru Cibulkovou chtěl režisér vnést do inscenace paradox a přirozené, nedivadelní napětí.

V inscenaci se vynořuje také celá řada naléhavých, palčivých témat. Krysař v inscenaci Švandova divadla je i o čekání na něco či někoho, kdo vyřeší naše problémy. Krysař se tak stává možností, která za nás věci kolem vyčistí a uvede do původního stavu.

Divadelní adaptaci volně na motivy Dykovy předlohy napsala Martina Kinská přímo na míru souboru Švandova divadla. „Pokusili jsme se nahlédnout na Dykova Krysaře perspektivou dnešní společnosti. Šlo nám o to, rozvíjet motivy a témata, které dnes prosakují našimi životy, ať se nám to líbí, nebo ne,“ říká o novince smíchovské scény Martina Kinská, jejíž autorská hra Pankrác ´45 patří ve Švandově divadle k nejúspěšnějším titulům této i minulé sezóny.

Kdo je Klára Cibulková

„Proč? Proč já?“, překvapeně reagovala herečka Klára Cibulková, když se dozvěděla, že právě ona bude hrát v chystané inscenaci titulní roli. „Krysař není jednoznačná postava: má mimořádnou schopnost, dovede vyhánět krysy – a tak to dělá. Kam až jeho síla sahá, ale neví ani on sám. Dokud ho krajní okolnosti nedonutí ji až do krajnosti použít… I on má ale svoje slabiny: když jeho srdce otevře láska, sestoupí ze svých výšin dolů na zem. A tam se velmi rychle zamotá do sítí, nastražených zdánlivě ctihodnými občany města. Nechala bych proto na každém, ať si zvolí, jestli je Krysař postava kladná nebo záporná – já sama bych asi řekla, že je to ´taky člověk´,“ říká Klára Cibulková.

Fotogenická, múzickými talenty všestranně nadaná herečka se narodila v roce 1975  ve Znojmě, vyrůstala však v Kladně. Hereckou profesi si vybrala už jako dítě v dramatickém kroužku. Vystudovala gymnázium a herectví na DAMU. Začínala v souboru CD 94, od roku 2002 je v angažmá Švandova divadla v Praze, kde je momentálně nejobsazovanější herečkou. Také na televizních obrazovkách se objevuje čím dál častěji – kromě Ordinace  v růžové zahradě si zahrála např. v seriálech Černí baroni, Kriminálka Anděl, Dokonalý svět, Agentura Puzzle a v televizních filmech Smrt pedofila, Město bez dechu a Swingtime. Ačkoli má podobné blond vlasy, jiskru v očích a sexy postavu i hlas, není příbuzná s herečkou Vilmou Cibulkovou. Mluví plynně španělsky a kromě hraní v divadle a televizi ji plně vytěžují dvě děti, syn Matyáš a dcera Magdaléna, které má s kolegou, hercem Tomášem Pavelkou,  až donedávna rovněž členem hereckého souboru Švandova divadla.

Režie                                       Dodo Gombár
Dramaturgie                          Martina Kinská
Scéna a kostýmy                   Eva Jiřikovská
Hudba                                     Gabriela Vermelho
Pohybová spolupráce           Linda Caridad Fernandez Saez

OSOBY A OBSAZENÍ

 • KRYSAŘ                                 Klára Cibulková
 • AGNES                                    Réka Derzsi
 • SEPP JÖRGEN                      Jacob Erftemeijer
 • KRISTIÁN                              Marek Pospíchal
 • MATKA AGNES                    Alena Štréblová
 • KONRÁD RÖGER                Miroslav Hruška
 • LÍZA                                        Bohdana Pavlíková
 • KÄTCHEN                              Martina Krátká
 • LORA                                       Eva Josefíková
 • FROSCH                                 Petr Buchta
 • STRUMM                               David Punčochář
 • ŠPÍNA                                     Luboš Veselý

 

foto: Ivo Dvořák