Katrin Himmlerová, Michael Wildt: Heinrich Himmler, Dosud nepublikovaná soukromá korespondence masového vraha 1927 – 1945

Ukázky z nedávno objevené korespondence manželů Himmlerových doplněné záznamy z kapesního kalendáře Heinricha Himmlera a z deníků jeho ženy a dcery. Zdánlivě nevinné dopisy mají výjimečnou historickou hodnotu a dávají nahlédnout do soukromého života druhého muže třetí říše.

Projevuje se v nich neochvějné přesvědčení jednoho německého manželského páru, jenž si o sobě myslí, že se podílí na „veliké době“, a není schopen poznat, že se jedná o veliké zločiny. Dopisy ukazují Heinricha Himmlera jako manžela a otce rodiny i jako přesvědčeného antisemitu a aktivního nacistu. Jakkoli tyto dopisy dnes mohou občas znít směšně, musí v nás jejich zdánlivě maloměšťácká normálnost v zásadě vzbuzovat strach.

“Vzorný manžel, laskavý milenec i starostlivý otec. Také ale masový vrah. To všechno byl druhý muž třetí říše Heinrich Himmler. Prostřednictvím dosud nepublikovaných dopisů máme šanci poznat osobní a intimní život člověka, který  patřil k hlavním strůjcům hromadného zabíjení Židů, Slovanů a dalších, příslušníků takzvaně podřadných národů. Vždy věrný rodině, vždy věrný Adolfu Hitlerovi. Strhující a objevná kniha,” říká novinář Stanislav Motl, odborník na válečné zločince.

Heinrich Himmler a Marga Siegrothová se seznámili v roce 1927. Shodovali se v antisemitismu (“židovská pakáž”) i ve snu o životě na venkově. Himmler, který je jako funkcionář NSDAP často na cestách se svým “šéfem”, radí sví milované na dálku, jak zavařovat bez, Marga zase svému choti hrdě oznamuje, že jejich dům je místem setkávání všech nacionálních socialistů. Himmler se po roce 1933 stane nejmocnějším mužem po Hitlerovi, a zatímco jako říšský vedoucí SS a velitel německé policie organizuje Konečné řešení německé otázky, blahopřeje své ženušce k Svátku matek. Marga zatím jako vysoká představitelka Německého červeného kříže cestuje po okupovaném Polsku. Nevinnost těchto dopisů je pouze zdánlivá, za maloměšťáckou fasádou cítíme násilí a nedostatek empatie, kterými se vyznačoval I soukromý život Himmlerových.