gaga

Gaga Worskhop! je jedinečná příležitost pro milovníky tance

Gaga, inovativní trénink vyvinutý proslulým choreografem Ohadem Naharinem, je aktuálně v tanečním světě velkým hitem. A není divu – výsledky Gaga jsou očividné a nezpochybnitelné. Při svém tréninku jej používají tanečníci souboru Batsheva Dance Company, absolutní světová špička, jejich síla, poddajnost i jemnost jsou fascinující. V Praze se od 29. 8. do 3. 9. v sálech Baletu Národního divadla (Anenské nám. 2) všem zájemcům otevře Gaga Worskhop Prague s Adi Salant, uměleckou spoluředitelkou Batsheva Dance Company. Worskhop Gaga/dancers je určen profesionálním tanečníkům, worskhop Gaga/people je vhodný pro každého bez ohledu na věk nebo předchozí zkušenosti.
Pohybový jazyk Gaga se zrodil z víry, že pohyb, se svou neuchopitelnou silou a dynamikou, má uzdravující moc. „Gaga nám odhalí tělesnou slabost, povzbudí ochablé části těla, vyjeví skryté bloky a pomůže nám zbavit se jich. Je tréninkem instinktivního pohybu, posiluje vazbu mezi vědomým a nevědomým. Vede nás k prožitku čisté a nekomplikované svobody a rozkoše. V příjemném prostředí, v pohodlném oblečení, za doprovodu hudby. Každý sám za sebe, v napojení na druhé,“ definoval Ohad Naharin.
Gaga Worskhop Prague pořádají 420PEOPLE z. s. a Gaga Movement Ltd., ve spolupráci s Národním divadlem, za podpory Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, Českého centra v Tel Avivu a Nadace Život Umělce. „Gaga vám nabídne cestu dostat z těla tolik, kolik tam je a vězte, že vždy je tam více, než by si jeden myslel. Žádné předepsané pozice nebo postupy. Naopak, jen doporučení, jak se nefixovat na to zažité a jak hledat v rámci vlastních možností. V Gaga máme oči otevřené a při tom se díváme do sebe. Užíváme si lenost i námahu, dělá nám to dobře a bude i vám!“ vzkázala všem zájemcům Nataša Novotná, zakladatelka 420PEOPLE, která sama dokončuje kurz Gaga lektorství.
Worskhop Gaga/dancers pro profesionály od 18 let, unikátní příležitost vyzkoušet si každodenní trénink souboru Batsheva Dance Company, poběží od 29. 8. do 3. 9., cena 4 800 Kč (možnost stipendia ve formě slevy). Worskhop Gaga/people určený neprofesionálům všech věkových (minimálně 16 let) a tělesných kategorií se koná ve dnech 30. 8. + 1. 9. + 3. 9., cena 1 200 Kč (vstup na jednu lekci 500 Kč). Majitelé permanentky Studia Nové scény mají zvýhodněné vstupné. Worskhopy probíhají v angličtině v sálech Baletu Národního divadla na Anenském náměstí v centru Prahy. Více informací na www.420people.org/gaga.

420PEOPLE

V roce 2008 spojila Natašu Novotnou a Václava Kuneše, bývalé členy Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána, touha vybudovat v domovské Praze svůj vlastní soubor současného tance. Tak vznikla značka 420PEOPLE, která dnes zaštiťuje celoroční umělecký provoz s téměř padesáti představeními v České republice a zahraničí ročně.

Krom autorské tvorby Kuneše a Novotné je nedílnou součástí fungování souboru spolupráce se světovými jmény choreografické scény, mezi něž jednoznačně patří J. Kylián, C. Pite, S. Teshigawara, S. Takeuchi, A. Van den Broek, M. Schumacher nebo J. Strømgren. V České republice spolupracují s kolegy/kolegyněmi napříč žánry, od herectví (David Prachař), po divadelní režii (Jan Nebeský), hudbu (Orchestr Berg, Filip Jelínek, Please the Trees) nebo módní design (Eva Brzáková, CHATTY, Josefina Bakošová).
Aktivity souboru 420PEOPLE jsou v roce 2016 podporovány grantem Hl. města Prahy ve výši 1 050 000 Kč, dále pak granty Ministerstva kultury ČR a Nadace BNP Paribas.