Filmový festival ÍRÁN:CI

Filmový festival ÍRÁN:CI letos probíhá ve znamení úniku

Příběhy mužů a žen snažících se najít východisko ze svízelné situace přináší 9. ročník festivalu ÍRÁN:CI – 24 pečlivě vybraných filmů od inspirativních tvůrců, kteří každý po svém zpracovávají téma vykoupení. Festival byl slavnostně zahájen 15. ledna v 19.30 v pražském kině Světozor.

Filmový festival ÍRÁN:CI českým a slovenským divákům po deváté nabídne to nejlepší z íránské a afgánské kinematografie. Většina filmů byla premiérově uvedena v Berlíně, Benátkách, Londýně a na dalších prestižních světových festivalech. Pražská část festivalu se koná od 15. do 19. 1., poté se festival přesune do Brna (21.—22. 1.), následují Košice (23.—25. 1.) a na závěr Bratislava (30.—31. 1.).

Nejzajímavější filmy íránských tvůrců se představí v zavedených sekcích: Sekce celovečerních filmů, sekce dokumentárních filmů a sekce krátkých filmů. Soutěžit se letos bude jen v sekci celovečerních filmů a režisér nebo režisérka vítězného snímku získá pro svůj příští počin 10 dní postprodukce v předním pražském studiu Magic Lab. V loňském roce v hlavní soutěži zvítězil výrazný snímek Drezúra, v němž režisér Pooya Badkoobeh položil provokativní otázky o moci, penězích a pokrytectví. Stejně jako v minulých letech také letos rozhodnou o vítězi členové mezinárodní poroty složené z předních světových expertů. Celý program je dostupný na webových stránkách festivalu: www.iranci.cz. Vstupenky lze zakoupit online či v kinech, kde se projekce koná. Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky.

Festival ÍRÁN:CI byl založen v Praze v roce 2012 se záměrem každoročně představit českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se nadále rozrůstal a nyní je platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design. Festival se koná v Praze, Brně, Bratislavě a letos poprvé také v Košicích.