Exkluzivně: Pražské Rudolfinum rozezní v červnu skladby Jakuba Zahradníka

Dvořákova síň Rudolfina bude 13. června 2016 svědkem premiéry koncertního provedení nových děl skladatele Jakuba Zahradníka. Skladby zahraje pětatřicetičlenný komorní orchestr pod vedením Rity Čuprčenko, první hráčky Symfonického orchestru FOK, pro kterou Jakub Zahradník skládá sólovou skladbu. 

Hlavním pěveckou hvězdu bude Filip Bandžak, sólista hostující v Mariinském divadle v Petrohradě a na německých operních scénách. Exkluzivním hostem koncertu bude zpěvák Jiří Korn.  Na koncert bude navazovat turné plánované na období 2016-18.

Jakub Zahradník (*1964) je absolventem Pražské kozervatoře. Začátky své umělecké dráhy spojil se skupinou Balet a Orchestrem Československé televize, poté žil dva roky v Německu (1990-2). Jako dirigent a klavírista se v 90. letech podílel na muzikálech Pippin, Jesus Christ Superstar, Jeptišky, Benzín a mejkap či Starci na chmelu. Na přelomu století vedl časopis Obratník a byl dramaturgem stejnojmenné umělecké kavárny na pražském Smíchově.  Po řadu let byl uměleckým šéfem Festivalu autorského šansonu.

Klíčovou byla pro jeho kariéru spolupráce se zpěvačkou Pavlou Kapitánovou, pro kterou prakticky výhradně psal písně. Jejich spolupráci ukončila v roce 2007 tragická nehoda, při níž Kapitánová zahynula.

Od té doby se věnuje sólové kompoziční a interpretační práci. V roce 2010 vstoupil Jakub Zahradník do oblasti vážné hudby, když složil mši pro sbor s názvem Missa Egrensis, v následujících letech přidal další skladby podobného typu – madrigaly Otazníky pro dětský sbor, fantazii Propadliště času pro harfu a smyčcový kvintet, kantátu Živlové pro dva dětské herce a sbor, melodram „Pohádka“ a další. Tyto skladby byly provedeny souhrnně na koncertě k jeho padesátinám v Anežském klášteře v Praze (2014) a z tohoto koncertu vyšlo CD s názvem Je jen jedna hudba. Na tomto koncertu zazněly i skladby ze zamýšleného hudebně-divadelního kusu Příběh i Ryšavého Hanrahana na motivy W. B. Yeatse.

Vice na jakubzahradnik.com.