dokument V paprscích slunce

Na Cenu Pavla Kouteckého aspiruje dokument V paprscích slunce

Dokument V paprscích slunce je unikátním portrétem současné Severní Koreje zachycený prostřednictvím života běžné pchjongjangské rodiny. Film režiséra Vitalije Manského, je nominovaný v 10. jubilejním ročníku Ceny Pavla Kouteckého. Kromě Vitalije Manského jsou nominováni Gilad Baram s filmem Koudelka fotografuje Svatou Zemi, Kristýna Bartošová se snímkem Nebezpečný svět Rajka Dolečka, Helena Třeštíková a její Mallory a Jan Foukal a film Amerika. Slavnostní vyhlášení vítěze Ceny Pavla Kouteckého proběhne ve čtvrtek 9. června od 19 hodin v Divadle Archa, kdy budou představeny všechny nominované snímky a uzavře jej projekce vítězného filmu.

Dokument V paprscích slunce vznikl ve spolupráci produkce Víta Klusáka a Filipa Remundy z Hypermarket Filmu a České televize. Zatím byl oceněn na MFDF Ji.hlava (Nejlepší dokument střední a východní Evropy), na italském Trieste Film Festival – Alpe Adria Cinema (Cena za nejlepší dokument), na MFF Black Nights Talinn (Zvláštní cena poroty za nejlepší režii), na MFF Hong Kong (Cena poroty za nejlepší dokument) a na Finále Plzeň (Cena za nejlepší document). Snímek byl uveden na festivalu Jeden svět, od 14. dubna 2016 běží v českých kinech.

Dokument V paprscích sleduje severokorejskou dívku Zin-mi, jež se připravuje na oslavy výročí nejvyššího vůdce Kim Čong-ila. Slavný ruský dokumentarista Vitalij Manský dostal povolení natáčet celou její rodinu. Ovšem je mu umožněno filmovat pouze podle pečlivě připraveného scénáře, aby nic nenarušovalo obrázek života spokojeného lidu. Přesto je snímek úplným opakem propagandy.  Dokumentaristé totiž nechali běžet kameru i ve chvílích, kdy jsou scény předem aranžovány severokorejskými „režiséry“. Nebo ji namířili na usvědčující detaily, které mistrům manipulace unikly. Záběry, které neměly nikdy vzniknout, umně vložili do příběhu o zdánlivě šťastném životě v novodobé potěmkinovské vesnici. Dokument V paprscích slunce portrétuje Severní Koreu asi jediným možným způsobem – jako nezáměrnou situační tragikomedii.

Vitalij Manský se narodil ve Lvově a film studoval v Moskvě na VGIK. Natočil přes třicet dokumentárních filmů (např. Yevreyskoe Schaste, Anatomy t.A.T.u., Gagarin’s Pioneers, The Blind Family, Virginity, Patria o Muerte, Pipeline ad.) a jako producent se podílel na mnoha dalších. Jeho filmy byly uvedeny na více než 400 mezinárodních festivalech, získal přes 50 ocenění. Začátkem letošního roku měl v tuzemských kinech úspěšnou premiéru Manského dokument Roura, který získal mimo jiné i Cenu za nejlepší dokument nad 30 minut na MFF Karlovy Vary 2013.