dmitry gluhovskiy

Spisovatel Dmitry Glukhovsky se potká s českými fanoušky

Dmitry Glukhovsky, který je autorem kultovní knižní trilogie Metro 2033, Metro 2034 a Metro 2035  navštíví prestižní pražský veletrh Svět knihy. Se svými fanoušky se v Praze setká v pátek 13. května od 12 hodin, konkrétně ve Střední hale S 202 u stánku nakladatelství Euromedia. Ve čtvrtek 12. května od 16:30 hodin se Dmitry Glukhovsky zúčastní také autogramiády v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.  Hvězda mladé ruské literatury představí na veletrhu závěrečný díl sci-fi trilogie odehrávající se ve třetí světové válce, ve kterém se završuje příběh Arťoma, „zachránce metra“.

Metro 2035 vydal Knižní klub v edici Světový bestseler. Miliony čtenářů na celém světě na něj nedočkavě čekaly několik let, zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen.
Fenomén Metro se zrodil záhy po vydání prvního dílu, za který Dmitry Glukhovsky získal prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 jako nejlepší literární debut. Na motivy románů Metro 2033 a Metro 2034 vznikly mimořádně úspěšné počítačové hry a známí hollywoodští producenti Michael De Luca a Stephen L’Heureux připravují filmovou adaptaci Metra 2033.

Dmitry Glukhovsky (1979) je považován za jednu z nových hvězd mladé ruské literatury. Narodil se v Moskvě, kde také v současné době žije. Čtyři a půl roku strávil v Jeruzalémě, kde vystudoval mezinárodní vztahy. Pracoval jako televizní a rozhlasový reportér v Německu a ve Francii, jako válečný korespondent v Izraeli a Abcházii, působil v Rádio Rusko a stanici Deutsche Welle, na kanálech Euronews a Russia Today, byl činný jako korespondent kremelské skupiny, která osvětluje činnost prezidenta Ruské federace. Od roku 2008 je ředitelem stanice Maják. Hovoří pěti jazyky.