Čtyřlístek slaví, vydat za ním se lze do galerie GUD

V pražské Galerii umění pro děti GUD byla v pátek 16. října zahájena interaktivní výstava u příležitosti šestistého vydání legendárního dětského časopisu Čtyřlístek.

Časopis Čtyřlístek je významným českým popkulturním fenoménem, který baví již několik generací, celých 46 let. Jeho ilustrátorem je Jaroslav Němeček.

Nové a netradiční pojetí interaktivní výstavy připravil tým mladých designérů z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Lenka Svatošová a Stanislav Holý (ateliér designu Michala Froňka), kteří již v minulosti spolupracovali s galerií GUD na úspěšném zpracování výstavy Radek Pilař dětem pro sérii výstav v Jižní Koreji. Kompletní zpracování výstavy připravují v přímé spolupráci s Jaroslavem Němečkem, jenž pro výstavu připravil i mnoho autentických ilustrací.

„Spolupráce s mladými lidmi na této výstavě je pro mě potěšením. Jsem rád, že příběh Čtyřlístku nebavil jen dříve, ale stále má co říci i mladým lidem a hlavně dětem. Věřím, že příběh čtyř hlavních postav je nadčasový a ukáže dětem, že přátelství a vzájemné pochopení je hlavní tajemství mezilidských vztahů,” řekl Jaroslav Němeček.

„Výstavou chceme děti seznámit s jednotlivými postavami Čtyřlístku. Děti se aktivně zapojí a najdou si tak své vlastní ztotožnění s charaktery postav. Během návštěvy galerie budou odhalovat hlavní tajemství přátelství, které drží Čtyřlístek pospolu,“ dodala Kateřina Samková, ředitelka Galerie GUD. Autoři výstavy také chtějí, aby se děti zamyslely i nad tím, jak takový časopis vzniká. V Myšpulínově dílně se proto díky fotopříběhu s panem Němečkem podrobně seznámí, jak vzniká samotný časopis, který si pak samy mohou i vyrobit s vlastním příběhem hlavních postav.

Výstava Tajemství Čtyřlístku má několik sekcí. Prostřednictvím interaktivních stanovišť se děti seznámí s těmito čtyřmi komiksovými hrdiny. Mohou si třeba sestrojit vynález s profesorem Myšpulínem, nebo poměřit síly se silákem Bobíkem. Pokud se nebudou bát projít temným lesem, čeká je pohodlí v domečku Čtyřlístku a zábava ve výtvarné laboratoři. Součástí výstavy je i fotokoutek, kde děti získají na památku fotografii.

Autorka výstavy Lenka Svatošová má ke Čtyřlístku velmi osobní vztah. „Mým dětským pokladem byly svázané Čtyřlístky ze 70. let po mých rodičích, které jsem četla stále dokola a sbírku jsem v té době také značně rozšířila. Setkat se se Čtyřlístkem v dospělosti prostřednictvím navrhování této výstavy bylo jako potkat starého kamaráda a moc se u toho pobavit.”

Součástí výstavy bude mnoho doprovodných programů – víkendové workshopy, divadelní představení Čtyřlístek v pohádce, vánoční dílny, výlety za poznáním historické Prahy a další.

Galerie GUD přichystala i školní program pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol. Dle věku dětí je vždy s lektorem připraven program tak, aby děti nejen bavil, ale také aby si z něj něco poučného odnesly.

Výstava potrvá od 16. října do 23. prosince 2015.

Repro – archiv