Cestovatel stoletím Andrése Neumanna doputoval na knižní pulty

Nakladatelství Argo přichází na pulty tuzemských knihkupectví s novinkou jihoamerického autora Andrése Neumana Cestovatel století. Knížkou, která podle autora je obrazem doby počátku 19. století viděného současnýma očima.

Píše se rok 1827 a potemnělou večerní krajinou se k městské bráně blíží dostavník s jediným cestujícím. Město se jmenuje Wandernburg a cizí příchozí ochotně přijímá ve svých zdech, ale jen neochotně jim dovoluje odjet.

Cestující se jmenuje Hans, po světě s sebou vozí truhlu plnou knih a rukopisů a zjevně není tím, za koho se vydává. Wandernburg bychom na mapě marně hledali, protože jeho poloha na pomezí Saska a Pruska se neustále mění, stejně jako poloha jeho jednotlivých domů a ulic.

V podivném městě se mezi zájezdním hostincem, salonem mladé nekonformní Sophie Gottliebové a flašinetářovou slují za městem začíná rozehrávat příběh, v němž nechybí objevování nových světů, zakázaná láska ani zločin.

Cestovatel stoletím není historický román, ale obraz počátku 19. století nahlížený dnešníma očima a naopak obraz naší doby viděné z tehdejší perspektivy. Román je pojat velmi svérázně, latinskoamerický pohled prizmatem magie a neobvyklého tu ladí s německým smyslem pro detail a plynulou návaznost vyprávění.

Andrés Neuman (1977) je argentinsko-španělský spisovatel, básník a sloupkař, který vzbudil velkou pozornost už svojí první knihou Bariloche, definitivně se prosadil právě románem Cestovatel stoletím (2009), jehož anglický překlad figuroval na seznamech nejlepších knih roku uveřejněných deníky The Independent, The Guardian a Financial Times).