Česká filmová plátna si podmaní špička severské kinematografie

Scandi II – horký severský koktejl filmů z Dánska, Finska, Švédska, Norska a Islandu se začal včera servírovat v deseti českých kinech. To nejlepší ze severské kinematografie se bude nabízet do úterý 19. ledna

Druhý ročník festivalu Scandi nabídne přehlídku špičkových severských filmů v komplexním distribučním „cloudu“: 13 filmů v deseti českých kinech, 41 VOD titulů  a 45 filmů v prémiové televizi Film Europe Channel.

Film Europe Media Company po loňském úspěchu prvního ročníku opět připravila výběrovou žánrovou přehlídku severské kinematografie. V osmi premiérách a šesti reprízách Scandi II představí aktuální tvorbu filmařů v Dánsku, Finsku, Švédsku, Norsku a na Islandu. Charakteristickým trendem se jeví být severská žánrová vitalita. Festival zahájí film O kuřatech a lidech, černá komedie elitního dánského filmaře Anderse Thomase Jensena o shledání značně nekonformní pětice bratrů na zapadlém ostrově, kde se nejde pro ránu a vejce daleko.

Debuty a žánr komedie v programu Scandi II zastupuje snímek Zde Harold o svérázném únosu šéfa nábytkářského gigantu IKEA. Na své si přijdou i rodiny s dětmi, do kin se dostanou filmy jako Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek, Akce Arktida a Dcera čarodějky, který je spjatý i s českým prostředím, neboť vznikal na Barrandově. Thrillerové krimi přinese oscarová Susanne Bier a její Druhá šance, představí se i katastrofický velkofilm Vlna o přírodní katastrofě ve fjordu Geiranger, který v norských kinech shlédlo přes 800.000 diváků.