Boris Hybner

Boris Hybner zemřel. Odešel klaun s velkým K

Jako blesk z čistého nebe zasáhla dnes kulturní obec zpráva, že ve věku 74 let zemřel přední český mim, ale také filmový herec Boris Hybner. Svou profesní kariéru zahájil v šedesátých letech po studiích na zemědělské a pedagogické fakultě v tehdejším Gottwaldově. Stěžejní pro jeho začátek byla spolupráce pantomimickým souborem Divadla Na zábradlí pod vedením Ladislava Fialky.

Ve druhé polovině šedesátých let se Boris Hybner dává umělecky dohromady se Ctiborem Turbou a zakladájí Divadlo Alfréda Jarryho. A byl to právě Jarry, který se stal vůbec prvním veřejným vystoupením Borisem Hybnera. Asi nejslavnější éru své umělecké, především pantomimické, dráhy prožívá na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy Boris Hybner sbírá mezinárodní úspěchy se studiem Gag, které v Praze obnovuje až na začátku devadesátých let.

Boris Hybner zanechal výraznou stopu také v českém filmu. Kdo by si nepamatoval jeho kreace ve filmech dvojice Svěrák – Smoljak Jára Cimrman ležící, spící a Rozpuštěný a vypuštěný. Vedle spojení se Svěrákem a Smoljakem se pro Borise Hybnera v devadesátých letech ukázalo být „osudovým“ setkání s Petrem Jarchovským. Ten pro něj napsal napsal nezapomenutelné role ve filmech Pelíšek nebo Pupendo. Vrcholem spolupráce Jarchovského a Borise Hybnera je pak film Viktora Tauše Klauni. Film inspirovaný životními a uměleckými osudy třech předních českých mimů se stal holdem tomuto uměleckému směru.

foto: wikipedia.org