Arthouse

V Arthouse Hejtmánek chystají večerní aukci pro náročné, nabídne umělecké rarity

Svou první večerní aukci, určenou pro náročné klienty, připravuje ve čtvrtek 1. prosince od 18 hodin galerie Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Aukce přinese skutečné unikáty z výtvarného umění, uměleckého řemesla, užitého umění i designu počátku 20. století.

Celková vyvolávací cena bude více než 30 milionů korun. Večerní dražba výjimečných děl, inspirována světoznámými síněmi jako Sotheby´s a Christie ´s, se u nás v této šíři bude konat poprvé. Předaukční výstava, na které si bude možné prohlédnout všechny nabízené předměty, se uskuteční v prostorách galerie od 18. do 30. listopadu, otevřena bude každý den včetně soboty a neděle od 10 do 18 hodin.

Nejvýznamnější draženou položkou je obraz Judita s hlavou Holoferna, rozměrné plátno vynikajícího malíře Johannese Spilberga (1619-1690) s vyvolávací cenou 7 milionů korun. Zastoupena budou také nevšední díla českých malířů jako je Antonín Slavíček, Jan Preisler, Václav Brožík, Otakar Kubín nebo v Čechách dlouhodobě působící Vlaho Bukovac.

Jak uvádí galerista Tomáš Hejtmánek, večerní aukce nabídne především díla objevná – ať už proto, že byla dosud neznámá, jsou mimořádně cenná nebo něčím překvapivá, a tím pádem i sběratelsky přitažlivá. „Večerní aukce je určena zejména pro náročnější klientelu: sběratelům a těm, kteří mimořádná díla umí ocenit. Cílem je nabídnout méně položek, avšak mimořádné kvality za vyšší hodnoty,“ říká Tomáš Hejtmánek.

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale vždy nabízí i zajímavé a cenné artefakty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory veskrze prostoupené duchem umění a úctou ke všemu krásnému, slouží i jako prodejní galerie. Ačkoli aukci pořádá zatím pouze jednou ročně, její obrat ji během čtyřletého působení na českém trhu vynesl na 7. místo a je držitelem několika aukčních rekordů.

Arthouse Hejtmánek vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.  Na své tradiční jarní aukci v červnu 2016 nabídla více než 300 položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku, soch, historických zbraní a designu z období od 13. do 21. století. Celkem se zde už vydražila díla za více než 100 miliónů korun.

foto: Arthouse Hejtmánek