Vikýře

Magické Vikýře PLAY po čtyřech letech vrací do podkrovní Galerie Malostranské besedy

V pátek 3. března se veřejnosti znovu otevřou brány interaktivní výstavy s názvem Magické Vikýře PLAY. Unikátní projekt renomovaného umělce Petra Nikla navazuje na jeho úspěšnou realizaci z roku 2013 a opět si klade za cíl rozvíjet imaginaci, fantazii a tvořivost diváků. Zcela nové expozice a herní instalace navržené přímo na míru podkroví Malostranské besedy budou k navštívení až do 30. června.

Interaktivní výstava Magické Vikýře PLAY navazuje na velmi oblíbené a hojně navštívené Vikýře PLAY, které v Malostranské besedě v roce 2013 vidělo téměř 50 000 návštěvníků. Jedná se o další z řady realizací mezinárodního projektu putovních výstav a doprovodných akcí ORBIS PICTUS PLAY, jež od roku 2000 zhlédlo více než 2,5 milionu diváků po celém světě. Cílem tohoto unikátního projektu je prosadit fantazii, tvořivost a originální úhel pohledu do všech úrovní vzdělávání – od škol až po firmy.

Výstava Magické Vikýře PLAY je umělecky koncipována Petrem Niklem jako dlouhodobý proměnlivý inventář herních instalací a nástrojů, které jsou speciálně upraveny pro podkroví Malostranské besedy. Jedná se o soubor herních podkrovních hnízd, využívajících magického potenciálu půdního prostředí s výhledy na Malostranské náměstí. Expozice bude obsahovat vybrané původní prvky i zcela nové interaktivní objekty.

Atmosféra půdního prostoru v samém srdci Prahy inspiruje k vytvoření tajůplného kabinetu, koncentrujícího souhrn zážitků pro všechny smysly. Tak jako u všech předešlých expozic projektu ORBIS PICTUS PLAY, bude i výstava Magické Vikýře PLAY plně interaktivní a svými nástrojovými objekty reagující na dané prostředí. Návštěvníci se mohou jednotlivých exponátů dotýkat, vstupovat do nich a hrát si s nimi. Mohou je dotvářet podle vlastních pocitů a představ či například reagovat na ostatní návštěvníky. Celkové tvůrčí dílo tak vzniká teprve až po zapojení aktivní fantazie každého diváka.

Výstava nabídne aktivní tvůrčí prostředí, plné překvapení, sebereflexe, imaginace a spoluhry. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry – na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly. Je určena návštěvníkům bez rozdílu věku a nezávislá na jazyku, sociálním nebo kulturním prostředí.

foto: Ondřej Smeykal